Techspray 1621-10S E-Line Flux Remover, 400mL

Flux (reçine) temizleyici sprey (pdf datasheet)

 

Techspray 1671-10S Non-Flammable Duster, 234 mL

Toz alma spreyi (pdf datasheet)

 Öko1000 ve Öko2000 PCB / Kart Yıkama / Temizleme Cihazları

Türkiye temsilcisi olduğumuz, Almanya'da IMO GmbH firması tarafından üretilmekte olan Öko1000 ve Öko2000 PCB/Kart Yıkama Cihazları, 2005 yılından beri askeri elektronik PCB/kart üretim alanında faaliyet gösteren firmalarda rosin-based, low-residue (no-clean), water soluble lehim ve flux artıklarının temizlenmesi için kullanılmaktadır.

Cihaz, direk şehir şebeke suyuna bağlanarak çalıştırılmak istenirse, deiyonize su üreten reçine tankı ve gerekli bağlantı elemanları da kart yıkama cihazıyla birlikte temin edilmektedir. Kullanım miktarına da bağlı olarak, yaklaşık 3-4 ayda bir suyun iletkenliği yükselmeye başladığında tank çıkışına bağlı olan ve iletkenlik aralıklarını yeşil, sarı ve kırmızı ışıklarla gösteren ünitenin uyarısıyla kolaylıkla yedek tanka geçilmekte, eski tank içerisindeki reçine de iç piyasadan temin edilerek değiştirilebilmektedir.

Kullanıcının deiyonize yıkama suyunu kendisinin temin edebildiği durumlarda ise sözkonusu tanklar konfigürasyondan çıkarılmakta ve deiyonize su, direk olarak kart yıkama cihazına verilebilmektedir.

Kart yıkama cihazına, yıkama-durulama-kurutma adımlarından oluşan 20 farklı program girilebilmektedir. Öko2000 Kart Yıkama Cihazının ön panelindeki mini yazıcıdan da program dökümleri, program raporları alınabilmektedir. Her yıkama adımında, ve her durulama adımında cihaz yaklaşık 5 litre deiyonize su kullanmaktadır. Durulama adımlarında cihaz içerisinde yapılan ölçüm sonucunda, su istenilen iletkenliğe ulaşacak derecede durulanmışsa, daha sonraki durulama adımları enerji ve zaman tasarrufu için uygulanmamaktadır. Kurutma adımında ise, kurutma sıcaklığı ve süresi girilmekte, ayrıca kuruması zor olan konnektör ve benzeri komponentlerin bulunduğu kartlar için ek bir süre de girilebilmektedir.

Genellikle birinci yıkamada CompA sıvı temizleme kimyasalı kullanılmaktadır. Sıvı temizleme kimyasalları, programda girilen değere göre cihaz tarafından otomatik olarak alınmaktadır. İkinci adımda kullanılan Mix3 toz temizleme kimyasalı ise cihazın kapağı açılarak tabanda bulunan hazneye boşaltılmaktadır. Bu yıkama kimyasalları tarafımızca stoktan teslim şeklinde sağlanmaktadır.

Comp A sıvı temizleme kimyasalından her yıkamada yaklaşık 170 mL, Mix3 toz temizleme kimyasalından ise yaklaşık 50 gram kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu miktarların toplam maliyeti yaklaşık 10 Euro'dur. Birim kart için kullanılan yıkama kimyasalı maliyeti örneğin 50 kart için 0.2 Euro, 100 kart içinse 0.1 Euro şeklinde hesaplanabilir.

Normalde bir yıkama adımı 20 dakika, durulama adımı ise 5-10 dakika sürüyor olmasına rağmen, suyun gerekli sıcaklığa getirilmesi, kullanılan suyun tahliye edilmesi, kurutma gibi işlemlerle gerçekleşen yıkama, 2.5 saat civarında sürmektedir. Cihazın 2 yıkama, 3 de durulama yaptığı varsayılırsa toplam 25 litre deiyonize su kullanılır.

Cihazlar ile ilgili sorularınız için lütfen bizimle bağlantıya geçiniz.

Periyodik Bakım
Yedek Parça / Sarf Malzemesi